The Takahashi TOA-130NS is the first of Takahashi's newest optical design: the Ortho-Apochromat, employing a newly designed triplet using special elements to produce the highest order of color correction. With 1/12th wave accuracy and an airy-disc Strehl ratio of 0.992, the optics are as near to perfection as you can get. The 2.7" focuser produces a usable 40mm diameter image circle for virtually unvignetted 35mm prime focus photography with a large thumbscrew that locks the focuser tube in place without image shift. The TOA-130 is perfect for visual, CCD and classic astrophotography.
Takahashi America
TOA-130NS REFRACTOR
Astronomics
TOA-130NS 5.1" f/7.7 Ortho-Apochromat Triplet Refractor OTA
Astronomy Plus
TOA-130NS Triplet APO f/7.7 (TOK13010)
OPT
TOA-130NS Triplet APO Double ED Refractor - 2.7" Focuser
| Dew Shield Diameter | 180 mm |
| Strehl Ratio | 0.992% |
| Focal ratio | f/7.7 |
| Focal length | 1000 mm |
| Optical Tube Length Retracted | 1012 mm |
| Optical design | Triplet Ortho-Apochromat ED |
| Optical Tube Diameter | 156 mm |
| ED Glass Elements | 2 |
| Weight | 10.5 lb |
| Image Circle | 40 mm |
| Focuser Size | 2.7 in |
| Aperture | 130 mm |
| Optical Tube Length | 1145 mm |
| Wave Accuracy | 1/12 |
| Back Focus | 222.5 mm |